BIBLIOTEKA



Wychowankowie Internatu byli w Mediatece na spotkaniu z podróżnikiem i autorem książek Jędrzejem Majką. Pan Jędrzej okazał się również znawcą przypraw. To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie.


Nasza „Przerwa na Czytanie”. W tym roku szkolnym każda klasa sama wybierała sobie „Przerwę na Czytanie”, czyli sami zdecydowali gdzie i na której przerwie chcą czytać. Uczniowie klasy VII i VIII zasiedli na kanapie w bibliotece szkolnej już przed lekcjami. A co czytali? Same poważne książki, m.in. „Wiedźmina, „Wojowników” no i modną ostatnio „Rodzinę Monet”. Po drugiej lekcji bibliotekę odwiedzili najmłodsi, którzy uważnie słuchali opowieści o losach Asiuni. W bibliotece pojawiła się również młodzież ze szkoły branżowej i SSPDP. Oni sięgnęli po „Wiedźmina”, różnego rodzaju poradniki oraz książki o zwierzętach. Miło jest jednak spędzić trochę czasu z książką!


„Narodowe czytanie 2024”. W romantycznej atmosferze młodzież z internatu oraz młodzież na lekcji języka polskiego czyta Kordiana📖🪶


Jak co roku Dzień Głośnego Czytania spędziliśmy z teatrzykiem Kamishibai. Tym razem z zapartym tchem śledziliśmy przygody płatnerza Melchiora i jego dzieci, które w starej kamienicy napotkały strasznego potwora – Bazyliszka. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, a my pochwaliliśmy się umiejętnością czytania przed naszymi kolegami z SSPDP.


Iwona, Kacper, Ania wzięli udział w grze terenowej przygotowanej w ramach Jubileuszowej X Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Gdańskie Targi Książki, na które wybraliśmy się 13.09 to  wielkie święto literatury, to  okazja do obejrzenia ciekawych książek, to też możliwość spotkania z ich twórcami. Tym razem uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke, autorem lektury szkolnej o  przygodach detektywa Pozytywki. Pan Grzegorz opowiedział nam, dlaczego postanowił zostać pisarzem i kto był pierwowzorem bohatera serii „Kacperiada”. To było bardzo ciekawe spotkanie!


” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – wycieczka na Targi Książki

W piątek 16 września, miłośnicy książek z klasy I/II/III oraz IIII SSPDP wyruszyli do Gdańska, aby wziąć udział w IV edycji Gdańskich Targów Książki. Oglądając stoiska z książkami uczniowie chłonęli niezwykłą atmosferę targów, rozmawiali z pisarzami, uczestniczyli w spotkaniu autorskim p. Grażyny Bąkiewicz, która promowała swoją najnowszą książkę? Kto tu rządzi- demokracja od podwórka? Niektórzy uczestnicy wycieczki wrócili z torbami książek, a wszyscy z głowami pełnymi wspomnień i świadomością, że spotkanie z ciekawym człowiekiem jest nie do zastąpienia. Czy warto odwiedzać Targi Książki? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie zdjęcie naszego ucznia Tomka, który z uśmiechem prezentuje swoje zakupy.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3324306467856801&type=3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Dzień Głośnego Czytania

W naszym Ośrodku kolejny rok obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku historią, która dosłownie pochłonęła uczniów klas I-III SP i ZET) była baśń H.CH Andersena ?Dziewczynka z zapałkami.? Dzieje głównej bohaterki przedstawione zostały w formie teatrzyku Kamishibai czyli japońskiego teatru obrazkowego. Uczniowie oglądali piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy słuchając jednocześnie treści bajki. Oprócz pań prowadzących w rolę lektorów wcielili się uczniowie SSPdP i SB. Po obejrzeniu i wysłuchaniu bajki, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności czytając fragmenty książek wypożyczonych z biblioteki. To było bardzo ciekawe spotkanie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Noc w Bibliotece

4 października, gdy zapadł już zmrok a w całej szkole zrobiło się ciemno, rozpoczęła się Noc Bibliotek, w której uczestniczyliśmy my – starsi i młodsi wychowankowie internatu. Już samo przejście długim ciemnym korytarzem było bardzo emocjonujące. Drogę oświetlaliśmy sobie latarkami, a w oddali słychać było przejmującą muzykę. W końcu dotarliśmy na drugie piętro szkoły i tam rozpoczęliśmy rozwiązywanie wcale nie tak łatwych zadań, czyli: – wspólne skanowanie kodów z tytułami książek, które potem należało odnaleźć w różnych zakamarkach korytarza, – szukanie haseł ukrytych w książkach, – rozpoznawanie fragmentów baśni, – gra w literackie bingo. Ten pełen emocji wieczór zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem oglądając przy tym film ?Łowca i Kraina Lodu?.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Przerwa na czytanie

Międzynarodowa Akcja #przerwanaczytanie organizowana jest w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Trzecia edycja akcji odbyła się w naszej szkole 21 października. Na korytarzach szkolnych zgromadziło się wtedy ponad 90 osób z książką w ręce . A wyglądało to tak…

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Dzień Postaci z Bajek z teatrzykiem kamishibai

07.11 2022, obchodziliśmy w naszym Ośrodku Dzień Postaci z Bajek. Z okazji tego uroczego święta uczniowie klas SSPDP zorganizowali maluchom niespodziankę w postaci teatrzyku kamishibai. Tym razem bohaterką rysunkowego przedstawienia była ?Calineczka?. Najmłodsi uczniowie z klas I- III z zapartym tchem śledzili losy bohaterki słuchając i jednocześnie oglądając barwne rysunki. To były naprawdę wspaniałe chwile!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 -Z wizytą w bibliotece Muzeum Zamkowego

24.11 uczniowie klasy I/II/III SSPDP oraz III SSPDP odwiedzili bibliotekę Muzeum Zamkowego w Malborku. Na miejscu okazało się, że jest to całkiem inna biblioteka niż nasza biblioteka szkolna. Różni się przede wszystkim księgozbiorem, w którym znajdują się książki o tematyce specjalistycznej- z zakresu architektury obronnej, sztuki oraz literatura dotycząca Malborka i okolic. Są tu też pisane ręcznie starodruki, niektóre liczące aż 500 lat! Te zabytkowe dzieła mogliśmy oglądać tylko w rękawiczkach, aby nie uszkodzić pergaminu, na którym je napisano. Wizyta w bibliotece zamkowej zachęciła nas do zgłębiania nie tylko ogólnej historii naszego miasta, ale też poszczególnych jego ulic i budynków. Może już niedługo jeden z naszych uczniów pozna historię ul. Wiosennej? Wszyscy czekamy z niecierpliwością na informacje z biblioteki muzeum.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Wizyta w Archiwum Miejskim

Uczniowie SSPDP znani są już z tego, że lubią „poszperać” w starych dokumentach. Tym razem oglądaliśmy je podczas zajęć:
Co kryje malborskie archiwum (29.11.2022). Były to stare zdjęcia, albumy, książki, mapy z rejonu Malborka i okolic niektóre liczące ponad 200lat. Dowiedzieliśmy się również, jak należy zabezpieczać takie dokumenty, aby nam jak najdłużej służyły.
Swoją wiedzę wykorzystamy w domu zabezpieczając przed zniszczeniem rodzinne archiwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski. Poezja patriotyczna Marii Konopnickiej i Władysława Broniewskiego. 2.12.2022 odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej M. Konopnickiej i W. Broniewskiego.
Wzięli w nim dział uczniowie z klas SSPDP.
A oto wyniki:
Recytacja indywidualna
Miejsce I Zuzanna M. ? Tomasz R.
Miejsce II Daria S.
Recytacja zespołowa
Miejsce I Alicja J., Paulina S. Adam K., Marek S. Julianna S., Natalia Sz. Kamila Sz., Natalia Sz.
Miejsce II Paulina N., Julia N. Magdalena W., Filip L.
Gratulujemy!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Współpraca z Biblioteką Publiczną

2 lutego klasa II/IIIA SSPDP  wzięła udział w zajęciach na temat historii pisma, które odbyły się w B. P. Uczniowie prześledzili kolejne etapy powstania pisma, przyglądali się  rysunkom na skałach, próbowali odczytać egipskie hieroglify  i współczesne piktogramy. To była naprawdę wspaniała zabawa i niezwykła podróż w czasie!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Współpraca z Biblioteką Publiczną

8 lutego uczennice z kl. II/III SPDP były na zajęciach w Mediatece. Tematem spotkania z pracownikiem Mediateki było bezpieczeństwo w sieci. Wspólnie obejrzeliśmy filmy z portalu Sieciaki, które potem stały podstawą do wspólnej dyskusji nad korzyściami jakie daje Internet, ale także jakie stwarza zagrożenia i jak się przed nimi chronić.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Współpraca z Biblioteką Publiczną

Wiadomości z naszej biblioteki- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest zawsze 21 lutego . Celem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

Tego dnia nasi uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnym zadaniem jakim było głośne czytanie ?wierszyków, co łamią języki?. Czy je rzeczywiście połamali? Przekonajcie się sami…:

Loading

Udostępnij