AUTORSKI PROGRAM EDUKACYJNY Śladami historii miasta Malborka

Każdy człowiek powinien poznać swoje korzenie, historię własnej rodziny i miejscowości, by odnaleźć się w społeczeństwie w którym żyje. Pamiętając o tym, że to właśnie młodzież będzie w przyszłości ?ambasadorem? rodzinnego miasta i swojej ojczyzny, edukację regionalną należy prowadzić przez cały okres ich kształcenia.

Jak wynika z naszych obserwacji, uczniowie z ciekawością odnoszą się do zagadnień związanych ze zwyczajami, kulturą i życiem codziennym mieszkańców rodzinnego miasta.

Malbork znany na całym świecie, kojarzony jest głównie z zamkiem pokrzyżackim i Zakonem Niemieckim, których rozgłos pozostawia w cieniu dzieje miasta i jego mieszkańców.
Historia Malborka jest jednak o wiele bogatsza i skrywa wiele tajemnic wartych poznania. Ważne wydarzenia historyczne, wielokulturowość mieszkańców miasta na przestrzeni wieków, zabytki architektury, ludzie zasłużeni dla regionu to bogate źródło inspiracji do pracy z młodzieżą.
Dzieje regionu są również punktem wyjścia do rozwijania zainteresowań historycznych zgodnie z zasadą od ?bliskiego do dalekiego?. Poznając to co jest najbliższe, stopniowo można przejść do tego co nowe, obce i odległe. Poznawaniu własnej miejscowości towarzyszy również emocjonalne podejście młodzieży, które jest podstawą do rozwijania zainteresowań oraz aktywności poznawczej. Najbliższe otoczenie jest dla młodego człowieka jego małą ojczyzną, światem, stanowi podstawę systemu wartości. Ważne jest , by młode pokolenie dostrzegało i potrafiło docenić dorobek przeszłych pokoleń aby być dobrze przygotowanym do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta i regionu.

Celem głównym programu jest rozbudzenie zainteresowania tradycją i historią miasta Malborka oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do ?małej ojczyzny?.

Loading

Udostępnij