BIBLIOTEKA – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – wycieczka na Targi Książki

W piątek 16 września, miłośnicy książek z klasy I/II/III oraz IIII SSPDP wyruszyli do Gdańska, aby wziąć udział w IV edycji Gdańskich Targów Książki. Oglądając stoiska z książkami uczniowie chłonęli niezwykłą atmosferę targów, rozmawiali z pisarzami, uczestniczyli w spotkaniu autorskim p. Grażyny Bąkiewicz , która promowała swoją najnowszą książkę ?Kto tu rządzi- demokracja od podwórka?. Niektórzy uczestnicy wycieczki wrócili z torbami książek, a wszyscy z głowami pełnymi wspomnień i świadomością, że spotkanie z ciekawym człowiekiem jest nie do zastąpienia. Czy warto odwiedzać Targi Książki??? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie zdjęcie naszego ucznia Tomka, który z uśmiechem prezentuje swoje ?zakupy?.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3324306467856801&type=3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Dzień Głośnego Czytania

W naszym Ośrodku kolejny rok obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku historią, która dosłownie pochłonęła uczniów klas I-III SP i ZET) była baśń H.CH Andersena ?Dziewczynka z zapałkami.? Dzieje głównej bohaterki przedstawione zostały w formie teatrzyku Kamishibai czyli japońskiego teatru obrazkowego. Uczniowie oglądali piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy słuchając jednocześnie treści bajki. Oprócz pań prowadzących w rolę lektorów wcielili się uczniowie SSPdP i SB. Po obejrzeniu i wysłuchaniu bajki, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności czytając fragmenty książek wypożyczonych z biblioteki. To było bardzo ciekawe spotkanie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Noc w Bibliotece

4 października, gdy zapadł już zmrok a w całej szkole zrobiło się ciemno, rozpoczęła się Noc Bibliotek, w której uczestniczyliśmy my – starsi i młodsi wychowankowie internatu. Już samo przejście długim ciemnym korytarzem było bardzo emocjonujące. Drogę oświetlaliśmy sobie latarkami, a w oddali słychać było przejmującą muzykę?.W końcu dotarliśmy na drugie piętro szkoły i tam rozpoczęliśmy rozwiązywanie wcale nie tak łatwych zadań, czyli: – wspólne skanowanie kodów z tytułami książek, które potem należało odnaleźć w różnych zakamarkach korytarza, – szukanie haseł ukrytych w książkach, – rozpoznawanie fragmentów baśni, – gra w literackie bingo. Ten pełen emocji wieczór zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem oglądając przy tym film ?Łowca i Kraina Lodu?.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Przerwa na czytanie

Międzynarodowa Akcja #przerwanaczytanie organizowana jest w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Trzecia edycja akcji odbyła się w naszej szkole 21 października. Na korytarzach szkolnych zgromadziło się wtedy ponad 90 osób z książką w ręce . A wyglądało to tak…

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Dzień Postaci z Bajek z teatrzykiem kamishibai

07.11 2022, obchodziliśmy w naszym Ośrodku Dzień Postaci z Bajek. Z okazji tego uroczego święta uczniowie klas SSPDP zorganizowali maluchom niespodziankę w postaci teatrzyku kamishibai. Tym razem bohaterką rysunkowego przedstawienia była ?Calineczka?. Najmłodsi uczniowie z klas I- III z zapartym tchem śledzili losy bohaterki słuchając i jednocześnie oglądając barwne rysunki. To były naprawdę wspaniałe chwile!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 -Z wizytą w bibliotece Muzeum Zamkowego

24.11 uczniowie klasy I/II/III SSPDP oraz III SSPDP odwiedzili bibliotekę Muzeum Zamkowego w Malborku. Na miejscu okazało się, że jest to całkiem inna biblioteka niż nasza biblioteka szkolna. Różni się przede wszystkim księgozbiorem, w którym znajdują się książki o tematyce specjalistycznej- z zakresu architektury obronnej, sztuki oraz literatura dotycząca Malborka i okolic. Są tu też pisane ręcznie starodruki, niektóre liczące aż 500 lat! Te zabytkowe dzieła mogliśmy oglądać tylko w rękawiczkach, aby nie uszkodzić pergaminu, na którym je napisano. Wizyta w bibliotece zamkowej zachęciła nas do zgłębiania nie tylko ogólnej historii naszego miasta, ale też poszczególnych jego ulic i budynków. Może już niedługo jeden z naszych uczniów pozna historię ul. Wiosennej? Wszyscy czekamy z niecierpliwością na informacje z biblioteki muzeum.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Wizyta w Archiwum Miejskim

Uczniowie SSPDP znani są już z tego, że lubią „poszperać” w starych dokumentach. Tym razem oglądaliśmy je podczas zajęć:
?Co kryje malborskie archiwum??(29.11.2022). Były to stare zdjęcia, albumy, książki, mapy z rejonu Malborka i okolic niektóre liczące ponad 200lat. Dowiedzieliśmy się również, jak należy zabezpieczać takie dokumenty, aby nam jak najdłużej służyły.
Swoją wiedzę wykorzystamy w domu zabezpieczając przed zniszczeniem rodzinne archiwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski ?Poezja patriotyczna Marii Konopnickiej i Władysława Broniewskiego?. 2.12.2022 odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej M. Konopnickiej i W. Broniewskiego.
Wzięli w nim dział uczniowie z klas SSPDP.
A oto wyniki:
Recytacja indywidualna
Miejsce I ? Zuzanna M. ? Tomasz R.
Miejsce II ? Daria S.
Recytacja zespołowa
Miejsce I ? Alicja J., Paulina S. ? Adam K., Marek S. ? Julianna S., Natalia Sz. ? Kamila Sz., Natalia Sz.
Miejsce II ? Paulina N., Julia N. ? Magdalena W., Filip L.
Gratulujemy!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Współpraca z Biblioteką Publiczną

2 lutego klasa II/IIIA SSPDP  wzięła udział w zajęciach na temat historii pisma, które odbyły się w B. P. Uczniowie prześledzili kolejne etapy powstania pisma, przyglądali się  rysunkom na skałach, próbowali odczytać egipskie hieroglify  i współczesne piktogramy. To była naprawdę wspaniała zabawa i niezwykła podróż w czasie!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Współpraca z Biblioteką Publiczną

8 lutego uczennice z kl. II/III SPDP były na zajęciach w Mediatece. Tematem spotkania z pracownikiem Mediateki było bezpieczeństwo w sieci. Wspólnie obejrzeliśmy filmy z portalu Sieciaki, które potem stały podstawą do wspólnej dyskusji nad korzyściami jakie daje Internet, ale także jakie stwarza zagrożenia i jak się przed nimi chronić.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Współpraca z Biblioteką Publiczną

Wiadomości z naszej biblioteki- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest zawsze 21 lutego . Celem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

Tego dnia nasi uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnym zadaniem jakim było głośne czytanie ?wierszyków, co łamią języki?. Czy je rzeczywiście połamali? Przekonajcie się sami…:

Loading

Udostępnij